Otopark Aydınlatmasında Önemli Noktalar

Otopark Aydınlatmasında Önemli Noktalar

Otopark Aydınlatmasında Önemli Noktalar 1

1) Aydınlatma seviyesi doğru belirlenmelidir.

Aydınlatma seviyesinin doğru belirlenmesi tasarım aşamasında kullanılacağından oldukça önemlidir. Kullanılan yerine yoğun olma ve açık/kapalı olma durumuna göre doğru seviyeyi aşağıdaki gibi seçebilirsiniz.

Bunların haricinde özel olarak istenen bir aydınlatma seviyesi varsa tasarım ona göre yapılmalıdır.

Açık Otopark (BS EN 12464 Standardı)

Hafif trafik

en az 5 lüx

Orta trafik

en az 10 lüx

Ağır trafik

en az 25 lüx

 

Kapalı Otopark

Giriş ve Çıkışlar

250-300 lüx

Diğer kısımlar

75 lüx

 

2) Doğru ve verimli armatür seçimi yapılmalıdır.

Otoparklar dış ortamla direk iç içe olduğundan, aydınlatma tasarımı yüksek koruma sınıflı armatürler seçilerek yapılmalıdır. Genellikle en az IP65 koruma sınıflı waterproof (su geçirmez) armatürler dış ortam için uygundur. Bu sayede armatürler toz ve yüksek nem gibi olumsuz durumdan minimum derecede etkilenirler.

Armatür seçimi yapılırken verimlilik de ön planda tutulmalıdır. Otoparklarda çok sayıda armatür bulunur. Bu nedenle enerji sarfiyatı da fazladır. Koruyucu kapağın ışık geçirgenliği, lambanın led veya floresan oluşu gibi etmenler verimliliği etkiler.

Önceden projelerde genellikle 2x36W, 2x54W floresan vb. gibi tercih edilirdi. Artık özellikle önemli ve büyük projelerde hem ömrünün uzun olması hem de ciddi tasarruf yapması nedeniyle LED armatürler tercih edilmektedir.

Açık otoparklarda aydınlatma direkleriyle gerekli aydınlatma sağlanır. Küçük otoparklarda dış çevreye yerleştirilen direkler yeterliyken, büyük otoparklarda direkler homojen olarak bölgeye dağıtılmalıdır. Dış ortam aydınlatması için de yüksek kalitede LED’ler üretilmiştir. Onlardan tercih edilmesi daha doğru karar olacaktır.

3) Konforlu aydınlatma için bu noktalara dikkat edin.

Standartların gerektirdiği miktarda aydınlık seviyesi konfor için ilk gerekli olandır. Sonrasında armatürün kaliteli ve düzgün bir difüzörü seçilmiş olması da önemlidir. Yansıma yapmayan armatürler sürücü görüşü için çok önemlidir.

Beyaz ışık park alanları için daima en iyi görüşü sunar. Ayrıca kameralı güvenlik kayıt sistemleri için de beyaz ışık bir avantajdır. Tazelik ve dinçliği hissettiren beyaz ışık rengi otoparklarda muhakkak kullanılmalıdır.

Tasarım yapılırken park etme senaryoları düşünmeli, aydınlatma tasarımı bu doğrultuda yapılmalıdır. Uyarı levhalarının bulunduğu bölgede aydınlatmanın yüksek oranda olması gerekir. Proje bazında trafik levhalarının görünmemesi normaldir, fakat sonrasında da olsa gerekli tasarım bu doğrultuda yenilenmelidir.

4) Güvenliğe dikkat edin.

Özellikle kapalı otoparklarda tüm noktaların aydınlatıldığından emin olunmalıdır. Hırsızlık gibi vakalar için kuytu yerler seçildiğinden aydınlatma önemlidir. Arabaların haricinde insanların da geçtiği yerlerdeki aydınlatma yaya güvenliği için önemlidir.

Standartlara göre belirlenen seviyelerde yapılmayan tasarımlar sürücüleri de ürkütebilir. Otoparklardaki loş bir ışık sürücülerin orayı tercih etme olasılığını azaltabilir.

5) Teknolojik gelişmelerden yararlanılmalıdır.

Teknoloji sürekli gelişiyor. Aydınlatma ve aydınlatma kontrolü gibi konularda birçok çalışmalar ve gelişmeler söz konusudur. Büyük aydınlatma üreticileri ve otomasyon firmalarını muhakkak takip etmelisiniz. Yayınladıkları haberler sayesinde aydınlatma teknolojisini otopark gibi alanlarına göre özel olarak öğrenirsiniz. Bu sayede projelerinizde sürekli güncel bilginizle tasarımlarınızı yapmış olursunuz.

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.