Sigorta Kutusu Nasıl Değiştirilir?

Sigorta Kutusu Nasıl Değiştirilir?

Sigorta Kutusu Nasıl Değiştirilir? 1

Hepimizin evinde, iş yerinde yer alan sigorta kutuları bir süre sonra raf ömrünü tamamlar ve çeşitli nedenlerle değiştirilebilir. Örneğin, ek devreler bağlamak için mevcut sigorta kutusunda herhangi bir yedek kapasite olmayabilir. Bunun yanı sıra, sigorta kutusunun değiştirilmesi yetkili servis tarafından periyodik muayeneyi takiben öneri olarak sunulmuş olabilir ya da mevcut sigorta kutusunun kötü bir durumda olması olabilir.

Sigorta Kutusu Değiştirmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

Sigorta kutusunu değiştirmeden önce kullanıcının bir Elektrik Tesisat Durumu Raporu’na sahip olması teşvik edilmelidir. Bu, müteahhitin yeni sigorta kutusu kurulumunun gerçekleşmesine izin vermek için kanun şartlarının yerine getirildiğini tespit etmesine yardımcı olacaktır. Mevcut topraklama ve bağlama düzenlemelerinin uygunluğu yanı sıra, gelen tedariğin polaritesi de dahil olmak üzere dağıtım ağı operatörünün ekipmanının ve sayaç kuyruklarının uygunluğu onaylanacaktır.

Bu aşamada cihaza ait herhangi bir arıza veya hata varsa altı çizilir. Örneğin, çözüm bulma çalışmalarının sigorta kutusunun değiştirilmesinin bir parçası olarak ya da değiştirilmesinden önce planlanması ve gerçekleştirilmesine izin verilmesi gibi. Daha da önemlisi, müteahhit, günün sonunda, orijinal sözleşmede yer almayan hataların giderilmesiyle uğraşmak zorunda kalmayacaktır.

Elektrik Tesisat Durumu Raporu test sonuçları, yeni sigorta kutusu kurulumu için koruyucu cihazların tasarımı ve seçiminde yardımcı olacak şekilde de mevcut olacaktır. Unutmayın, maksimum bağlantı kesme sürelerinin karşılandığından ve cihazın maksimum arıza akımı kesme kapasitesinin aşılmadığından emin olmak için koruyucu cihazların seçimine özellikle dikkat edilmelidir. Önceden test edilmeden cihazları kurarsanız ve yeterince derecelendirilmediklerini öğrenirseniz çok geç olur ve bu sisteme büyük zarar verir.

Mevcut yönetmelik potansiyel arıza akımının, kurulumun ilgili her noktasında belirlenmesi gerektiğini işaret eder. Bahsi geçen “her bir nokta”, ana şalter sisteminin kurulduğu kurulumda yer alan her noktadır ve bu oldukça dikkat gerektiren bir durumdur.

Sigorta Kutusu Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sigorta kutusunun değişmesi gerektiği yetkili servis tarafından kesin olarak belirlenmişse bu değişime nelerin dahil olduğu ve değişimin sonuçlarının kullanıcı tarafından hiçbir soru işaretine yer kalmadan bilinmesi gerekir. Sigorta kutularının değişmesi kimi zaman uğraştırıcı bir iş olabilir ve profesyonel bir biçimde yürütülmezse kullanıcı bu süreçte ve ileride sayısız sorunla karşılaşabilir.

Doğru bilgi ve erken aşamada yapılan kontroller birçok sorunun ortaya çıkmasını önleyebilir. Yapılacak işi en baştan itibaren sürekli kontrol altında tutmak yeni sigorta kutusunun tasarım ve kurulumunda da kullanıcılara ve teknik ekibe yardımcı olacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktaları sıralamak gerekirse şunları söyleyebiliriz:

  • Sigorta kutusunda yük ayırıcı anahtar  var mı? Eğer yoksa dağıtım ağı operatörü ile düzenlemeler yapıldı mı?
  • Kullanıcı ile farklı sigorta kutusu yapılandırması türleri tartışıldı mı? Örneğin, kullanıcı yeni sigorta kutusunda ikili kaçak akım rölesi, yüksek bütünlük ya da kaçak akım korumalı devre kesici kurulumu talep edebilir.
  • Alt şebekeler arasındaki farklılıklar dikkate alındı mı?
  • Mevcut kurulum sigorta kutusunun değiştirilebilmesini sağlamak için önceden bir değerlendirmeye alındı mı?

Sigorta kutusunda yapılacak bir değişimin yönetmeliğe muhakkak uygun olması gerektiğini söylemeden olmaz. Sigorta kutusunun tüm ekipmanlarının da değişime uygun olması önem arz eder. Ayrıca topraklama ve bağlama kurulum için yeterli olmalıdır.

Siz de sigorta kutusu değişimi yapılırken mutlaka yönetmeliğe uygun hareket etmeli ve değişim öncesi tüm kontrollerin yapıldığından emin olmalısınız.

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.